Kategorie
Komputery Perfumy i kosmetyki Porady

Zapachy w aromaterapii

perfumy
Aromaterapia jest uważana za formę medycyny alternatywnej, w której olejki eteryczne oraz inne związki aromatyczne są wykorzystywane do zmiany zdrowia, umysłu, nastroju i funkcji poznawczych ludzi.

Dowody wykazały, że olejki eteryczne i dodatkowe związki aromatyczne mogą potencjalnie mieć właściwości terapeutyczne. Potrzebne są jeszcze dalsze badania, aby określić, jak skuteczna może być aromaterapia w leczeniu niektórych schorzeń. Ci, którzy praktykują aromaterapię, stwierdzili, że może być stosowany do zmniejszenia lęku i bólu, poprawy pamięci i energii oraz pomocy w relaksacji. Istnieją dowody na to, że praktyka aromaterapii istnieje od wielu lat.

Historia aromaterapii

W świecie medycznym toczy się burzliwa dyskusja na temat olejków eterycznych; napisany w I wieku przez Dioscoridesa. W XI wieku wynaleziono destylację i od tego czasu olejki eteryczne są szeroko stosowane jako forma medycyny, a także do wielu innych celów. Nowoczesna koncepcja aromaterapii zaczęła się rozwijać na początku XX wieku. Medyczne zastosowanie olejków eterycznych zostało zapoczątkowane przez Jeana Valneta, francuskiego chirurga podczas II wojny światowej. Valnet używał olejków jako środka antyseptycznego do leczenia rannych żołnierzy.

Materiały do aromaterapii

Olejki eteryczne są szeroko stosowane w aromaterapii. Są to pachnące olejki, które zostały wyekstrahowane z materiału roślinnego. Ekstrakcja odbywa się za pomocą rozpuszczalnika. Olejki nośnikowe są również popularne w aromaterapii. Na ogół są one bazą roślinną, która jest oleista i może być używana do rozcieńczania olejków eterycznych do stosowania na skórę. Innym powszechnym materiałem są absoluty. Absoluty to pachnące olejki, które pozyskuje się przede wszystkim z delikatnych kwiatów i innych tkanek roślinnych. Napary są również stosowane w aromaterapii i są ekstraktami na bazie wody, wytwarzanymi z różnych materiałów roślinnych. Oprócz wyżej wymienionych materiałów inne szeroko stosowane materiały obejmują destylaty ziołowe, fitoncydy i waporyzatory.

Aplikacja do aromaterapii i typowe zastosowania

Aromaterapia występuje w kilku różnych formach, w tym dyfuzji powietrznej, aplikacji miejscowej i bezpośredniej inhalacji. Dyfuzja powietrzna jest często wykorzystywana do dezynfekcji powietrza, a także do aromatyzowania środowiska. Zastosowania miejscowe są opracowywane do kąpieli, okładów, masażu ogólnego i różnych rodzajów terapeutycznej pielęgnacji skóry. Aromaterapia bezpośrednia wziewna jest zwykle stosowana w celu zmniejszenia przekrwienia, a także dezynfekcji dróg oddechowych i uzyskania szeregu różnych efektów psychologicznych. Niektóre powszechnie stosowane olejki eteryczne obejmują między innymi olejek tymiankowy, cytrynowy, miętowy, szałwiowy, lawendowy, jaśminowy i rumiankowy. Olejek miętowy jest często stosowany jako naturalny środek odstraszający owady. Jaśmin, lawenda i rumianek wraz z miętą pieprzową są często używane w celu zmniejszenia niepokoju i stresu. Olejki te są również stosowane jako antydepresanty. Olejek cytrynowy może być również stosowany do łagodzenia stresu i poprawy nastroju. Sugeruje się, że olejek szałwiowy może pomóc w poprawie pamięci krótkotrwałej. Stosowany jest również jako suplement diety.

Kwestie bezpieczeństwa aromaterapii

Aromaterapia jest ogólnie bezpieczną praktyką, ale istnieją pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa. Olejki eteryczne są silnie skoncentrowane i dlatego mogą podrażniać skórę. Tak długo, jak olejki eteryczne są rozcieńczane olejem nośnikowym podczas stosowania miejscowego, są one bezpieczne i znacznie mniej podatne na podrażnienia skóry. Powszechne oleje nośnikowe obejmują oliwę z oliwek, olej kokosowy i olej jojoba. Podczas uprawiania aromaterapii olejkami cytrusowymi może wystąpić reakcja fototoksyczna. Niektóre olejki eteryczne, które są całkowicie bezpieczne dla ludzi, mogą być toksyczne dla różnych zwierząt domowych i dlatego należy zachować odpowiednią ostrożność. Innym problemem związanym z aromaterapią jest to, że niektóre olejki eteryczne mogą negatywnie oddziaływać z konwencjonalnymi lekami.

Trwają badania nad potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi aromaterapii. Aromaterapia, praktykowana z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności, może pomóc między innymi zmniejszyć stres i niepokój. Ważne jest, aby przed użyciem któregokolwiek z nich przeprowadzić odpowiednie badania nad różnymi rodzajami olejków eterycznych. Niektóre olejki aromaterapeutyczne, choć w niektórych formach bezpieczne, mogą być toksyczne, jeśli są przyjmowane wewnętrznie. To sprawia, że niezbędne są właściwe badania nad aromaterapią. W przypadku aplikacji miejscowych dobrym pomysłem może być najpierw przetestowanie małego obszaru, aby upewnić się, że nie występuje podrażnienie skóry.