Kategorie
Technologia

Zaostrzone zasady FAA Astronaut Wings mogą pozostawić Bezosa i Bransona w stanie zawieszenia

konstelacja gwiazd
Jak wysoko musisz latać, aby oficjalnie zakwalifikować się na astronautę? To odpowiedź, nad którą właśnie zastanawiała się amerykańska FAA, i chociaż definicja miejsca, w którym zaczyna się przestrzeń kosmiczna, może nadal być kontrowersyjna, to, czego potrzeba, aby zdobyć pożądane Skrzydła Astronauta, jest teraz trudniejsze – i może mieć duże implikacje dla miłośników kosmosu miliarderów, takich jak Jeffa Bezosa i Richarda Bransona.

Granice miejsca, w którym zaczyna się przestrzeń, to trudny temat, bez jednej definicji. Wielu przyjmuje linię Karmana – granicę 62 mil (330 000 stóp) powyżej średniego poziomu morza planety – jako oficjalny punkt, chociaż Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) jest tam nieco bardziej hojna.

Zgodnie z nowym rozkazem FAA Commercial Space Astronaut Wings Program Order 8800.2 – obowiązującym 20 lipca, który akurat był dniem wielkiego startu Blue Origin z Jeffem Bezosem na pokładzie – aby zostać uznanym za „kosmos”, lot musi przekroczyć 50 mil statutowych powyżej powierzchnia Ziemi. Osoby na pokładzie muszą być „załogą lotniczą na licencjonowanym lub dozwolonym pojeździe do startu lub powrotu do lotu FAA/AST”, dodaje agencja, i „spełniać wymagania dotyczące kwalifikacji i szkolenia załóg lotniczych zgodnie z tytułem 14 Kodeksu Przepisów Federalnych (14 CFR) część 460.”
wszechświat
Jest jednak jeszcze trzecie kryterium, które muszą spełnić członkowie załogi na pokładzie. Według FAA muszą „zademonstrować działania podczas lotu, które były niezbędne dla bezpieczeństwa publicznego lub przyczyniły się do bezpieczeństwa lotów kosmicznych”.

Wydaje się, że dokładne ustalenie, co kwalifikuje się zgodnie z tymi zasadami, zostało celowo pozostawione niejasne, dając FAA trochę swobody w podejmowaniu decyzji, kto otrzyma skrzydła, a kto nie. Podczas gdy zarówno loty Virgin Galactic, jak i Blue Origin przekroczyły 50 mil FAA, FAA będzie musiała zdecydować, czy wykazały jakąkolwiek aktywność, która była niezbędna dla bezpieczeństwa publicznego lub bezpieczeństwa lotów kosmicznych.

Jak na ironię, chociaż Blue Origin i Jeff Bezos lecieli wyżej niż Virgin Galactic i Richard Branson, ich argumentacja może być w rzeczywistości słabsza. Lot New Shepard był kontrolowany autonomicznie, a nie przez pilota na pokładzie statku kosmicznego, co oznaczało, że Bezos i inni na pokładzie – w tym Wally Funk i 18-letni zastępca w ostatniej chwili – byli z pewnością pasażerami.

Żeby było jasne, otrzymanie zestawu skrzydeł astronautów FAA nie ma żadnych zalet poza nieodłącznym uznaniem. Nie dostaniesz gwiazdki nazwanej Twoim imieniem ani nieograniczonych darmowych skrzydełek w wybranej restauracji smażonego kurczaka. Niemniej jednak nietrudno sobie wyobrazić, że dołączenie do znakomitej – i stosunkowo krótkiej – listy oficjalnych astronautów byłoby przynajmniej częścią losowania dla tych, którzy kaszlą setki tysięcy dolarów (lub więcej) na bilet na pokładzie Blue Origin lub Virgin Statek kosmiczny atlantycki.

Niemniej jednak jest miejsce na negocjacje. FAA ma lukę w przyznawaniu honorowych nagród dla „osoby, których wkład w komercyjne loty w kosmos zasługuje na szczególne uznanie”. Jeśli zastępca administratora ds. komercyjnego transportu kosmicznego (AST-1) w agencji zdecyduje, że ktoś „zademonstrował nadzwyczajny wkład lub korzystną usługę w branży komercyjnych lotów kosmicznych”, może otrzymać zestaw skrzydeł astronauty, nawet jeśli nie t spełniają wszystkie pozostałe oficjalne kryteria. Nie wiadomo, czy FAA wykorzysta to do bliźniaczych startów w tym miesiącu: może zdecydować, że zarówno Bezos, jak i Branson zasługują na pochwałę w oparciu o ich ogólny wkład w komercyjne loty kosmiczne, choć nie są w stanie zagwarantować tego samego w przyszłości.

FAA otwarcie mówi o swoim celu w programie i wprowadzanych przez niego zmianach. „W celu utrzymania prestiżu Commercial Space Astronaut Wings”, dodaje agencja, „FAA może w dowolnym momencie doprecyzować wymagania kwalifikacyjne, jeśli uzna to za stosowne”. Krótko mówiąc, tylko dlatego, że możesz sobie pozwolić na bilet na lot turystyki kosmicznej, nie zakładaj, że automatycznie zakwalifikujesz się jako astronauta.