Kategorie
Technologia

NASA wyznacza datę premiery Artemis I na początku przyszłego roku

rakieta kosmiczna
NASA potwierdziła, że ​​zakończyła umieszczanie sondy Orion na rakiecie Space Launch System, która w przyszłości wyniesie go na orbitę.

Po zakończeniu umieszczania rakiety jest ona gotowa do przeniesienia na wyrzutnię i rozpoczęcia długo oczekiwanej podróży na orbitę. Wraz z ukończeniem układu rakiety NASA potwierdziła również potencjalną datę wystrzelenia misji bezzałogowej Artemis 1.

NASA planuje obecnie uruchomienie w lutym 2022 r., ale przed uruchomieniem NASA musi przejść serię testów integracyjnych, aby zakończyć proces zakupu systemu. Chociaż wciąż jest kilka testów do wykonania, Mike Bolger, kierownik projektu Exploration Ground Systems w NASA, powiedział, że ukończenie stosu Orion w rakiecie SLS jest ważnym kamieniem milowym.

Od teraz do możliwej daty premiery w lutym należy wykonać kilka czynności testowych. Jednym z działań jest test weryfikacyjny interfejsów, którego celem jest przetestowanie funkcjonalności i współdziałania interfejsów we wszystkich elementach rakiety Orion i kapsuły kosmicznej. Inną czynnością testową są testy inżynieryjne specyficzne dla programu, aby upewnić się, że różne systemy w rakiecie i kapsule kosmicznej działają zgodnie z oczekiwaniami.

NASA musi również przeprowadzić kompleksowe testy łączności, plan testowania kontroli misji i zintegrowane częstotliwości radiowe między SLS, ICPS i Orion. Ten rodzaj komunikacji jest niezbędny, aby zapewnić komunikację rakiety w pierwszych kilku sekundach startu i podczas jej orbity.