Kategorie
Nauka

NASA właśnie zatwierdziła historyczną misję ISS

astronauta
NASA zatwierdziła całkowicie prywatną misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną, kierowaną przez amerykańską firmę Axiom Space.

W oświadczeniu NASA powiedziała, że ​​NASA i jej międzynarodowi partnerzy zatwierdzili Crew Axiom 1 na pierwszą prywatną misję astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną za pośrednictwem Multilateral Crew Executive i potwierdzili, że załoga przeszła badania medyczne.

Axiom Space

Podczas misji nazwanej Axiom Mission 1, czterech podróżników zostanie wysłanych na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wśród nich jest były astronauta NASA Michael LópezAlegría, który latał trzema misjami promu kosmicznego i wcześniej był na ISS przez jedną. Jest także rekordzistą pod względem liczby godzin spacerów kosmicznych przez Amerykanina, spędzając łącznie 67 godzin na 10 spacerach kosmicznych, które ukończył w swojej karierze (za pośrednictwem NASA).

Oprócz LópezAlegría w załodze znaleźli się Larry Connor, Mark Pathy i Eytan Stibbe z odpowiednio Stanów Zjednoczonych, Kanady i Izraela. Wystrzelenie
Axion Mission 1 zaplanowano na 28 lutego 2022 r., z 8-dniowym pobytem na stacji kosmicznej. Według Axiom Space załoga będzie prowadzić badania podczas swojej podróży. Firma informuje na swojej stronie internetowej, że członkowie załogi Ax1 poświęcą swoją ośmiodniową misję ISS, prowadząc innowacyjne badania zaprojektowane dla mikrograwitacji w imieniu dużych organizacji, od szpitali po firmy technologiczne. Ważne odkrycia z różnych doświadczeń powrócą na Ziemię i do ludzkości.

Axiom Space to prywatna firma kosmiczna, której celem jest nie tylko zapewnianie komercyjnych lotów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ale także posiadanie i obsługa własnej prywatnej stacji kosmicznej (via Space). Cena katalogowa podróży na ISS wynosi 55 milionów dolarów za 10-dniową misję, która obejmuje koszty podróży do i ze stacji, pobyt na stacji i szkolenie na misję. ISS

był miejscem różnych prywatnych misji w ciągu ostatnich kilku miesięcy, w tym rosyjskiej ekipy filmowej i aktorki pracującej nad częściowym filmem o lotach kosmicznych oraz ostatniej podróży ISS, trzech japońskich turystów kosmicznych.