Kategorie
Technologia

Intel nie zbuduje fabryki w Wielkiej Brytanii

procesor
Intel ma wielkie plany na przyszłość, ale nie ma fabryki chipów w Wielkiej Brytanii.

Po Brexicie firma nie postrzega już jako dobrej lokalizacji do ekspansji w ramach strategii IDM 2.0, dlatego obecnie ocenia kilka z 10 innych krajów europejskich.

W zeszłym miesiącu Intel dokonał przełomu na dwóch zaawansowanych chipach w Arizonie.
Są one niezbędne dla odnowionej strategii IDM 2.0, którą nowy dział Intel Foundry Services po raz pierwszy w historii podejmie się realizacji kontraktu dla innych firm.

Intel zamierza również zbudować kolejną parę produkcyjną chipów w Europie, ale firma wciąż prowadzi rozmowy z kilkoma urzędnikami z regionu w celu określenia najlepszej lokalizacji dla nowych fabryk. uzyskać niezbędne dotacje na projekt.

W wywiadzie dla BBC, dyrektor generalny Pat powiedział, że firma rozważa Wielką Brytanię jako potencjalną lokalizację dla fabryki chipów, ale nie jest to już opcja ze względu na Brexit.
Po podjęciu przez decyzji Unii Europejskiej Intel usłyszał od co najmniej 70 propozycji lokalizacji w 10 innych krajach europejskich, z których niektóre wydawały się atrakcyjne dla Intela w obecnym kontekście.

Gelsinger mówi, że ma nadzieję, że firma dojdzie do porozumienia w sprawie budowy dwóch nowych do końca tego roku.
Rozmowy z urzędnikami UE również postępują, a Intel ma nadzieję na uzyskanie dotacji z Block’s Rebuilding Resilience Fund. Jeśli chodzi o Intel, planuje zainwestować do 95 miliardów dolarów w ten ambitny projekt.

W międzyczasie branża jako całość stanie w obliczu niedoboru chipów, zmuszając producentów samochodów do walki o zabezpieczenie kontraktów dla dojrzałych węzłów procesowych.

W chwili pisania tego tekstu linie te stanowią ponad 85% światowych zdolności produkcyjnych półprzewodników skoncentrowanych w kilku krajach azjatyckich, podczas gdy Stany Zjednoczone Europy stanowią odpowiednio 12% i 2,8%.

Gelsinger jest jednym z orędowników „zrównoważonego łańcucha dostaw”, ale budowa fabryk chipów to długotrwały wysiłek, który kosztuje od 10 do miliardów dolarów na fabrykę. Chociaż TSMC, Samsung i GlobalFoundries również inwestują we własne plany ekspansji, osiągnięcie tego wszystkiego zajmie lata.