Kategorie
Nauka

Górnicy z epoki żelaza mieli upodobanie do piwa i sera?

górnik
Chociaż prawie 3000 lat temu nowe badanie starożytnych skamielin wykazało, że górnicy z epoki żelaza mieli podobny zwyczaj żywieniowy: piwo i ser.

Odkrycia dokonano poprzez analizę dobrze zachowanego skamieniałego materiału znalezionego w kopalniach soli z epoki żelaza ; obecność niektórych grzybów powszechnie stosowanych w produkcji piwa oraz sera blue jest bardzo duża.

Sfermentowana żywność była częścią ludzkiej diety przed nowoczesnymi chłodniami, w tym podstawową formę, którą obecnie nazywamy piwem. Austriackie miejsca światowego dziedzictwa UNESCO / Salzkammergut oferują unikalne spojrzenie na dietę, która była powszechna w tym regionie w wieku ze względu na obfitość paleofecji.

Nowe badanie próbki opublikowane niedawno w Cell Biology zawiera zaskakujące dowody na odkrycie, że ci starsi słoni spożywali ciężkie piwo i niebieską dietę. Wskazaniem są dwa gatunki grzybów, które zostały użyte do produkcji tych serów i napojów.

Zdaniem naukowców, ich badania dostarczają pierwszego dowodu na to, że ludzie jedli ser pleśniowy i sery w Europie w epoce żelaza. Naukowcy zbadali białka DNA i znaleźli je w próbkach kału, podkreślając powszechne diety w tym regionie.

Należy zauważyć, że europejska dieta żelaza była bogata w węglowodany i błonnik, a fasola była największym źródłem białka. Próbki również wykazały spożycie przetworów owocowych i orzechowych w mniejszym stopniu. Spożywanie nieprzetworzonej diety, głównie opartej na oznaczało, że bakterie jelitowe u tych osób były podobne do tych występujących w populacjach niezachodnich. Zaskakującym odkryciem było, że fermentacja była wówczas powszechną dietą, co wskazuje na dietę stosunkowo podobną do tej, którą można spożywać obecnie. Dalsze badania mogą rzucić światło na to, gdzie wytwarza się te starożytne sfermentowane potrawy.