Kategorie
Technologia

Dlaczego odrzutowiec Concorde zawiódł?

samolot Concorde
Obsesja ludzkości na punkcie lotów naddźwiękowych osiągnęła niezgłębiony poziom, kiedy kapitan sił powietrznych USA Chuck Yeager został pierwszą osobą, która przełamała barierę dźwięku 14 października 1947 roku. Na pokładzie Bell X1 pieszczotliwie zwanego Glamorous Glennis (od żony Yeagera) spadł z B29 na 25.000 stóp i przeleciał ponad 42.000 stóp z prędkością 1,06 Macha (700 mil na godzinę), przypisując mu tytuł „Najszybszego Żyjącego Człowieka”.

W 1954 roku Arnold Hall, dyrektor Royal Aircraft Establishment (RAE), poprosił inżyniera lotnictwa Moriena Morgana o utworzenie komitetu i zbadanie wykonalności transportu naddźwiękowego (SST) . W 1962 r. Wielka Brytania i Francja podpisały traktat o podziale ryzyka i kosztów opracowania naddźwiękowego samolotu komercyjnego. Concorde zostało założone w 1969 roku dzięki współpracy z British Aerospace, RollsRoyce, Aerospatiale i SNECMA (Krajowe Stowarzyszenie Badań i Konstrukcji Silników Lotniczych), a podróże komercyjne już nigdy nie będą takie same. Concorde

odbył swój pierwszy rejs 2 marca 1969 roku. Osiągnął maksymalną prędkość przelotową Mach 2, czyli 153
mil na godzinę (2
69 km/h), czyli szybciej niż oś obrotu Ziemi (około 1000 mil na godzinę). . Swój pierwszy transatlantycki lot z londyńskich lotnisk Heathrow i Orly poza Paryżem do Bahrajnu i Rio de Janeiro odbył w 1976 roku, oba Concorde leciały z prędkością 1,7 Macha (1350 mil na godzinę).

Przełamywanie bariery dźwięku Concorde

Był to wyczyn inżynierii i jeden z najpiękniejszych samolotów, jakie kiedykolwiek latały po niebie. Miał długi, smukły kadłub, aby zmniejszyć opór i parę rewolucyjnych „cienkich, gładkich skrzydeł”, projekt, który złamał drzwi na dźwiękowego lotu komercyjnego. Innowacyjny system opuszczania nosa Concorde sprawia, że ​​wygląda jak orzeł polujący na zdobycz, gdy wyląduje.

Istnieją cztery silniki turboodrzutowe Olympus 593 Mrk610 (z dopalaczem) opracowane wspólnie przez RollsRoyce i SNECMA. Każdy silnik wytwarza 38 050 funtów maksymalnego ciągu startowego, a Concorde ma prędkość startową 220 węzłów (250 mil na godzinę) i prędkość przelotową 2,04 Macha (1350 mil na godzinę). Concorde leci tak szybko i tak wysoko (do 60 000 stóp), że podczas lotu naddźwiękowego jest wystawiony na działanie wysokich temperatur, wystarczająco gorących, by przeciągnąć samolot od 6 do 10 cali w powietrzu. A na wysokości 60 000 stóp pasażerowie Concorde mogą zobaczyć krzywiznę Ziemi, dwukrotnie przekraczając barierę dźwięku.

Ze względu na swoje zamiłowanie do prędkości, Concorde może przewieźć 108 pasażerów z Londynu do Nowego Jorku w 3,5 godziny, lot, który w zwykłym komercyjnym poddźwiękowym samolocie zajmuje średnio 8 godzin. W 1996 roku Concorde ustanowił rekord najszybszego lotu komercyjnej linii lotniczej, lecąc z Nowego Jorku do Londynu w 2 godziny 52 minuty i 59 sekund, co jest dotychczas rekordem.

Dlaczego Concorde zawiódł? Awaria

Concorde nie miała nic wspólnego z jego żądzą prędkości, ale raczej spowolnieniem gospodarczym i troską o środowisko, które skłoniły do ​​podróży na południe i nigdy nie oglądały się za siebie. Przede wszystkim Concorde jest drogi w eksploatacji i zużywa 22 629 litrów paliwa na godzinę podczas rozmów. Ponadto opłaty za przejazd w obie strony mogą wynosić od 12 000 do 14 000 USD, na co przeciętny Joe nie może sobie pozwolić. Pamiętaj, że Boeing 747 może przewozić 400 pasażerów przy średnim zużyciu zaledwie 1400 litrów paliwa na godzinę. W 1979 roku linie montażowe w Bristolu w Anglii i Tuluzie we Francji zostały zamknięte, ponieważ tylko dziewięć Concordów zostało zakupionych przez British Airways (pięć) i Air France (cztery), a kolejne pięć Concordes nadal szukało domów.

Concorde był również głośny, a eksplozja, którą wywołał, gdy przełamała barierę dźwięku, zakłóciła znajdujące się poniżej obszary mieszkalne. W 1964 r. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych i Federalna Administracja Lotnictwa (obecnie Federalna Administracja Lotnictwa) przeprowadziły testy hałasu uderzeń piorunów w Oklahoma City, aby „zmierzyć reakcje ludności cywilnej na dźwięk grzmotu”. FAA otrzymała 655 skarg od mieszkańców rozgniewanych poważnym niepokojem, potłuczoną porcelaną, potłuczonymi szybami i spadającymi lustrami podczas pierwszego tygodnia testów. Odkrycia ograniczyły zdolność Concorde’a do latania po drogach cywilnych i poważnie ograniczyły lot naddźwiękowy nad oceanami, co oznaczało, że lot Concorde z Nowego Jorku do Los Angeles nigdy się nie powiedzie.

Jak zakończyć

Concorde ma wiele błędów. Samolot Air France Concorde rozbił się po starcie w Paryżu 25 lipca 2000 r., pierwsza katastrofa w historii linii lotniczych. Lot 4590 wystartował z nowojorskiego lotniska DeGaulle, gdy jeden z silników zapalił się, powodując niekontrolowany wypadek w pobliżu hotelu w Gonnesse we Francji, w którym zginęło wszystkich 109 pasażerów i cztery osoby na ziemi.

FAA wylądowało Concorde w listopadzie 2001 r., dwa miesiące po atakach 11 września na bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku i Pentagon w Arlington w stanie Wirginia, akty terroryzmu. przemysł. Concorde wykonał swój ostatni komercyjny lot pasażerski 24 października 2003 r. z lotniska JFK w Nowym Jorku do Londynu Heathrow. Przewoził 100 pasażerów (głównie celebrytów), którzy rzekomo zapłacili do 60 000 dolarów za bilety w obie strony.

Być może nigdy nie zobaczymy ani nie będziemy świadkami kolejnego Concorde, ale pasja ludzkości do lotu naddźwiękowego może zostać rozpalona na nowo. Amerykańska firma Boom Supersonic twierdzi, że Overture SST będzie kosztować o 75% mniej niż jej odpowiednik Concorde, dzięki czemu podróże naddźwiękowe będą bardziej przystępne. Ponadto Overture obiecuje wytworzyć zerowy ślad węglowy netto dzięki zmodyfikowanym turbowentylatorom zasilanym zrównoważonymi paliwami lotniczymi.