Kategorie
Nauka

Co sprawia, że ​​temperatury na Antarktydzie są teraz tak niepokojące?

Antarktyda
Od dziesięcioleci naukowcy ostrzegali nas przed rosnącymi globalnymi temperaturami za pomocą obrazów topniejących gór lodowych i lodowców w niektórych z najzimniejszych regionów świata. Pomimo tego, że jest najbardziej wysuniętym na południe kontynentem na Ziemi, Antarktyda zawsze była przedmiotem badań nad globalnym ociepleniem. Ale teraz seria ekstremalnych zmian pogodowych na Antarktydzie, w tym fale upałów z towarzyszącymi opadami śniegu, dezorientują naukowców, którzy próbują teraz powiązać je ze zjawiskiem ocieplenia na całym świecie. Gdy Antarktyda zbliża się do zimy, kontynent doświadcza niezwykle ciepłej i zaskakująco ciepłej pogody. 18 marca stacja meteorologiczna Concordia na Antarktydzie Wschodniej zarejestrowała temperaturę zaledwie 12,2 °C, podczas gdy rosyjska stacja Wostok odnotowała temperaturę 17,7 °C. Temperatury na stacji Concordia były o 70°F (40°C) wyższe od średniej antarktycznej, podczas gdy temperatury na stacji Wostok były najwyższe w historii.

Zmiany te niepokoją naukowców, którzy starają się zrozumieć nagłą falę upałów wokół bieguna północnego, gdzie temperatury wzrosły o ponad 30°C powyżej średniej. Tymczasem baza Terra Nova na północno-wschodnim wybrzeżu Antarktydy doświadczyła temperatur 7 ° C, znacznie powyżej zera.

Atmosfera rzeki pomogła uzupełnić część lodu w Antarktyce Wewnętrznej
Łagodniejsza pogoda była wynikiem historycznej atmosfery rzeki. Rzeki atmosferyczne to silne wiatry, które przenoszą wilgoć na dany obszar. SciJinks zauważa, że ​​rzeki atmosferyczne mogą mieć do 375 mil (~600 km) szerokości i 1000 mil (1600 km) długości. Kiedy para wodna z atmosferycznej rzeki jest wystarczająco schłodzona, aby skondensować, powoduje opady, co dokładnie stało się z lodowcem Antarktydy. Powoduje to duże ilości śniegu w wewnętrznej części pokrytego śniegiem kontynentu. Fala upałów zdziwiła naukowców, takich jak dr Jonathan Wille. Pracownik francuskiego uniwersytetu Grenoble Alpes powiedział NBC News, że „straszne upały” były niewyobrażalne, zwłaszcza w obliczu zbliżającej się zimy Antarktydy. Wille powiedział, że nigdy nie widzieli takiej zmiany atmosfery na Antarktydzie. Wpływ atmosferyczny rzeki był obserwowany przez kilka dni, a 17 marca był najbardziej mokrym dniem od 1980 roku.

Według Xaviera Fettweisa, profesora klimatologii na Uniwersytecie w Liège w Belgii. Przemieszczając lód w regionach polarnych, te zjawiska klimatyczne neutralizują niektóre skutki globalnego ocieplenia.

Zmiany pogody na skalę Ziemi na Antarktydzie

W tym samym okresie obszary przybrzeżne z górami lodowymi doświadczyły dużej utraty masy lodowcowej. Zaobserwowano, że szelf lodowy Conger, wielkości Rzymu, oddzielił się od stałego lądu i zapadł się podczas serii zdarzeń pogodowych od 5 do 7 marca. Zmiany te zaobserwowano na zdjęciach satelitarnych (przez amerykańskie National Ice Center). . Naukowcy wciąż próbują ustalić, co spowodowało upadek szelfu lodowego Conger na Oceanie Południowym.

Antarktyda jest odporna na gwałtowne zmiany pogody. Wzrost utraty lodu na Antarktydzie, zwłaszcza spowodowany wydarzeniami takimi jak niedawna fala upałów, jest niepokojący, ponieważ topnienie lodu oceanicznego doprowadzi do znacznego wzrostu poziomu mórz na całym świecie. Zrozumiałe jest, że globalne ocieplenie odgrywa dużą rolę w tych zmianach, ale naukowcy niechętnie wyciągają natychmiastowe wnioski i ignorują sezonowy rozwój i zanikanie gór lodowych na plaży. Jednak zjawisko to dezorientuje naukowców i wymaga szeroko zakrojonych badań, aby reszta świata nie została dotknięta zawrotnymi zmianami w regionach polarnych.